Case
studies

1

Consulting/
Concept design

Linia do produkcji batoników zbożowych

PRZEDSTAWIONY PROBLEM

Klient chciał przejść od ręcznego procesu produkcji batonika zbożowego do półautomatycznego procesu, w celu zwiększenia wydajności linii. Batonik zbożowy składa się z mieszanki proszku i suszonych owoców z dodatkiem płynów. Po zmieszaniu ciasto jest wkładane do formy. Kolejne etapy procesu produkcyjnego obejmują pieczenie w piecu. Po upieczeniu ciasto pocięto po obrysie w celu uzyskania pożądanych kształtów batonika. Produkt był pobierany ręcznie, a następnie wkładany do wstępnie przygotowanego opakowania i zamykany na maszynie zgrzewającej. Pakowanie w opakowanie zbiorcze i paletyzacja odbywało się ręcznie.
Z: 10 kg / h; proces wsadowy; 4 FTE
Do: 100 kg / h; ciągły proces wsadowy; 2 FTE

PROPONOWANE ROZWIĄZANIE

Zespół FIDES został zachęcony do zaproponowania dwóch koncepcji. Pierwsza, która może być etapem pośrednim, tzw. Półautomatyczny, a drugi etap jako rozwiązanie w pełni automatyczne. W pierwszym etapie skupiliśmy się na zaprojektowaniu wąskiej linii produkcyjnym z szerokim dostępem, aby zapewnić lepszą obsługę i konserwację. Ciasto było formowane w osobne partie przechowywane w pojemnikach. Głównym elementem maszyny był buforciasta, który miał za zadanie zapewnić równomierne ciągłe rozprowadzanie na taśmie za pomocą obrotowego rozdzielacza. Tafle były transportowane na taśmie do tunelu chłodzącego w celu kontroli wilgoci oraz formowana przez nóż. Podczas transportu na taśmie FIDES zaproponował detekotr metali do kontroli przed zanieczyszczeniem metalem. Batoniki zostały zebrane i przetransportowane za pomocą przenośnika łańcuchowego do podajnika maszyny owijającej z prędkością około 30 batonów na minutę.
Do drugiego i końcowego etapu koncepcji dodano automatyczny system montażu wsadowego z 8 pojemnikami na surowce i kontrolę receptury. System został przygotowany do rozszerzenia w przyszłości pod kątem dodatkowych smaków. Partia byłaby stale rozładowywana do pierwszego etapu procesu. Pakowanie końcowe zostało wyposażone w maszynę do składania, napełniania i zamykania kartonów. Produkt w kartonach miał możliwość zmiany trasy między ręcznym układaniem w stosy, a potencjalnym przyszłym rozwojem trzeciorzędnego pakowania do zastosowania w biznesie e-commerce.

Dostarczono:

  • Opis procesu,
  • Karta danych technicznych,
  • Lista proponowanych dostawców,
  • Układy pasujące do dostępnej powierzchni hali produkcyjnej,
  • Szacunkowy budżet,
  • Harmonogram wdrożenia usprawnień.